Mobirise

Berlin

Berlin w ostatnich latach bardzo zmienił swoje oblicze. Po zjednoczeniu Niemiec i obaleniu muru stał się wielkim placem budowy. W samym centrum miasta powstał nowoczesny dworzec kolejowy Hauptbahnhof.
Kilka minut spacerem i jesteśmy przed Reichstagiem, który w 1989 roku został przeznaczony na siedzibę Parlamentu i z tej okazji przeszedł gruntowną renowację. Prace renowacyjne zakończono w 1998 roku. Z dawnej budowli pozostała fasada, z daleka przyciąga uwagę szklana kopuła ze spiralnym chodnikiem dla zwiedzających, skąd rozpościera się widok na miasto, a poniżej przez przeszklone ściany można zobaczyć salę obrad.
Wejście jest bezpłatne, ale wcześniej internetowo należy zdobyć wejściówkę na konkretny dzień i godzinę, podając dokładne dane personalne. Nie ma niestety żadnej możliwości zarejestrowania się i otrzymania wejściówki na miejscu.


Nieopodal Reichstagu znajduje się Brama Brandenburska, monumentalna budowla z 1791 roku, pełniąca funkcję bramy miejskiej i łuku triumfalnego. Na jej szczycie znajduje się czterokonny rydwan prowadzony przez boginię zwycięstwa.
Jeszcze niedawno stanowiła odcinek muru, oddzielającego Berlin Wschodni od Zachodniego. W 1989 roku mieszkańcy Berlina zaczęli rozbierać Mur Berliński właśnie w jej okolicach. Dziś stanowi symbol zjednoczenia Niemiec.

Kilka kroków dalej w kierunku Potsdamer Platz ulicą Ebertstr. natrafiamy na Pomnik Ofiar Holokaustu, upamiętniający śmierć 6 mln Żydów podczas II wojny światowej. Został on odsłonięty w 2005 roku i składa się z 2700 betonowych bloków ustawionych w równoległych szeregach. Pod powierzchnią znajduje się podziemne muzeum. Kolumny tworzą labirynt, w którym ze względu na wąskie przejścia można się poruszać jedynie pojedynczo - tak by każdy był sam, jak samotni byli ludzie, którym odbierano życie.

Idąc dalej ulicą Ebertstrasse dochodzimy do Potzdamer Platz, który był kiedyś ruchliwym centrum Berlina. Został zniszczony podczas działań wojennych i przez 50 lat pozostał niezagospodarowany ze względu na bliskie sąsiedztwo muru berlińskiego. Obecnie jest dzielnicą nowoczesnych budynków, mieszczących kina, teatry, restauracje i kafejki. Z daleka wzrok przyciągają szklane drapacze chmur, specjalnie zaprojektowane dla koncernu Daimler-Benz i Sony.


Od Bramy Brandenburskiej w kierunku wschodnim biegnie szeroka ulica Unter den Linden przy której znajduje się wiele sklepów znanych marek, restauracji, a także opera, katedra i Uniwersytet Humboldta. Nieopodal Uniwersytetu, po środku Unter den Linden, znajduje się pomnik twórcy potęgi Prus Fryderyka Wielkiego. Pomnik ten wrócił z zesłania do Poczdamu w czasach NRD dopiero w 1980 roku.

W połowie ulicy Unterer den Linden znajduje się ekskluzywna przecznica Friedrichstrasse, na końcu której znajduje się Checkpoint Charlie, gdzie znajdowało się przejście graniczne między amerykańską a sowiecką strefą okupacyjną. Aliancki posterunek wojskowy, który długo jeszcze przypominać będzie okres „zimnej wojny”.

W poprzek ulic, placów i skwerów przebiega brukowany pas wyznaczając trasę śladami muru, dzielącego kiedyś miasto na dwie części.

Najdłuższy kawałek muru berlińskiego pozostawiono wzdłuż Sprewy przy ulicy Mühlenstrasse, pomiędzy dworcem Ostbahnhof a mostem Oberbaumbrücke. Jest obecnie niepowtarzalną galerią (The Eastside Gallery), gdzie artyści z całego świata przedstawiają historię podzielonego i zjednoczonego świata.

Alexanderplatz – betonowe centrum socjalistycznego Berlina. Wysoka wieża telewizyjna ze szklaną kulą na czubku widoczna jest z każdego niemal punktu Berlina, stanowiąc dobry punkt orientacyjny.

Informacje praktyczne:
Pole namiotowe Tentstation, Seydlitzstrasse 6 (51°48'55.78"N, 10°48'54.80"E).
Standard niski, ale zaletą jest, że znajduje się w samym centrum miasta, 10 minut spacerem od dworca Hauptbahnhof; cena za nocleg (namiot, 2 osoby) – 22 €

Wejścia na spiralny chodnik pod kopułą Reichstagu odbywają się codziennie od 8.00 do 24.00 co 15 min (ostatnie wejście o godz. 23.00). Wejściówki są bezpłatne.
Wszystkie informacje można znaleźć na stronie www.bundestag.de
Na adres besucherdienst@bundestag.de należy wysłać informację, na który dzień i godzinę chce się otrzymać wejściówkę na taras. Ze względu na to, że jedna grupa nie może liczyć więcej niż 50 osób, dobrze jest podać przynajmniej 3 alternatywne terminy aby umożliwić przydzielenie do odpowiedniej grupy. W mailu należy podać również informację o liczbie osób, które będą wchodzić, ich imię, nazwisko oraz datę urodzenia.

Create a free site with Mobirise