Mobirise

Poczdam

Poczdam położony jest ok. 35 km na południowy zachód od Berlina, wśród łagodnych wzgórz, nad brzegiem Haweli i kilku jezior. Do największych atrakcji tego miejsca zalicza się zespół parkowo-pałacowy Sanssouci, który został założony pod koniec XVIII wieku przez króla pruskiego Fryderyka Wielkiego. Wzgórze, na którego szczycie stanął pałac zamieniono w tarasową winnicę. Z rozległego dziedzińca przed pałacem prowadzą w dół schody do ogrodu z ogromną fontanną. Z tego miejsca szczególnie ładnie wygląda pałac na szczycie zielonej winnicy. Dewizą tej posiadłości było „życie bez trosk” (z francuskiego Sans-Sousi), a godłem uśmiechnięte złote słońce, który to symbol można zobaczyć na ścianie altany obok pałacu.
Zgodnie z wolą Fryderyka w Sanssouci spoczywa jego ciało, a obok jego krypty znajdują się groby jego ukochanych psów.
Przez kolejne lata powstawały tu nowe ogrody z licznymi posągami i fontannami, pałace i inne budowle parkowe – m. in. Pałac Nowy, Chińska Herbaciarnia, Oranżeria, Rzymskie Łaźnie.

Zespół pałacowo-parkowy Sanssouci od 1990 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Teren jest bardzo rozległy, obeszliśmy tylko część, a zrobiła się już godzina 16. Przed nami 2,5 godziny jazdy do Wernigerode, więc na zobaczenie miasta pozostało nam bardzo mało czasu. Właściwie tylko tam zajrzeliśmy.
Weszliśmy do miasta przez Brandenburger Tor – jedną z trzech zachowanych bram, wchodzących w skład fortyfikacji miejskich. Miasto o niskiej, zwartej zabudowie, schludne i zadbane. Jeszcze tu wrócimy 
Warto bowiem zobaczyć Neuer Garten, Babelsberg, a także dzielnicę holenderską i kolonię rosyjską Alexandrowka .
Okres największego rozkwitu miasta przypada na czasy potęgi państwa Pruskiego. W XVII wieku została wzniesiona tu pierwsza rezydencja królewska, a otwartość władców sprowadziła tu w następnych wiekach Hugenotów z Francji, tkaczy z Czech, a także rzemieślników z Holandii, dla których Fryderyk Wilhelm kazał wznieść 134 kamienice do złudzenia przypominające dzielnice holenderskich miasteczek. Jest także kolonia rosyjska – Alexandrowka, wzniesiona na cześć cara Aleksandra w czasach sojuszu antynapoleońskiego. Tworzą ją misternie ozdobionych drewniane domy z ogrodami i cerkiew.

W północnej części Poczdamu znajduje się malowniczo położony między dwoma jeziorami kolejny kompleks pałacowo-parkowy Neuer Garten. To tutaj, w salach Pałacu Cecilienhof podczas konferencji w 1945 roku Churchill, Trumann i Stalin decydowali o podziale Niemiec.

Natomiast na wschód od centrum znajduje się Babelsberg, gdzie znajduje się kolejny kompleks pałacowo-parkowy z okazałym neogotyckim zamkiem oraz jedna z większych atrakcji Poczdamu – UFA największa wytwórnia filmowa przedwojennej Europy, a obecnie Parkiem Filmowym, udostępnionym dla zwiedzających.

Site was built with Mobirise