Coimbra Portugalia

Coimbra jest jednym z najstarszych miast w Portugalii
to było ważne miasto już w czasach rzymskich - i jest domem jednego z pierwszych na świecie uniwersytetów. Była stolicą Portugalii od 1139 do 1256 roku, a jej uniwersytet został założony w 1290 roku. Dzisiaj to imponujący uniwersytet, który nadal jest jednym z najbardziej prestiżowych na świecie i największą atrakcją miasta. Na starym mieście (o nazwie „Cidade Alta” lub „górne miasto”) są wspaniałe stare kościoły i wąskie uliczki, znajdujące się na wzgórzu, z widokiem na rzekę Modego.

Nad rzeką jest „Baixa” (Śródmieście), stanowiące centrum handlowe miasta, z tętniącymi życiem kawiarniami, cukierniami, restauracjami, butikami i innymi sklepami, prowadzącymi do Commercio. W rogu tego placu jest kościół Sao Tiago, z prostą, XII-wieczną fasadą, ale w jego wnętrzu znajduje się żywiołowa nastawa w stylu rokoko, w pozłacanym drewnie.

Na innym placu w pobliżu znajduje się zabytkowy klasztor Santa Cruz, zawierający groby dwóch pierwszych portugalskich królów. Został założony w 1131 roku, ale jego ekstrawagancki łuk wejściowy pochodzi z XVIII wieku. Wewnątrz znajduje się ozdobna ambona i wyszukane groby królów, a także imponujące klasztory w stylu manuelińskim, zaprojektowane w 1524 roku. Stalle zostały wyrzeźbione w 1518 roku z fryzem na temat poszukiwań, pokazując statki portugalskie. Była kaplica pomocnicza obok kościoła jest teraz kawiarnią. Jest to doskonałe miejsce na relaks, z wysokim sklepieniem manuelińskiego sufitu, witrażami i boazerią. Na tyłach kościoła znajdują się natomiast Ogrody Manga, które mają dziwaczną kopułę i przyporowe fontanny, symbolizujące źródło życia.

Site was built with Mobirise themes