Podłączenie do prądu
na kempingach

Na kempingach istnieje możliwość korzystania z prądu. Powszechnie korzystają z tego kampery i przyczepy kempingowe. Można również skorzystać z pradu mając namiot. Potrzebujemy przecież naładować telefon, akumulator aparatu. Dzięki temu można też mieć światło w namiocie. Wiele osób jadąc z namiotem zabiera z sobą również czajnik elektryczny, toster, elektryczną pomkę do materaca a nawet małą lodówkę.

Typ podłączenia - na większości kempingów można się podłączyć do skrzynki z prądem za pomocą złącza euro. Rzadko można się podłączyć za pomocą zwykłej wtyczki stosowanej w urządzeniach elektrycznych w Polsce.

Złącza Euro. Na kempingach potrzebny jest kabel z wtyczką męską. Wtyczka taka oznaczana jest jako 1 fazowa, 3 bolce, 16A typ 2P+E. Stopień ochrony IP44. Produkowane są w kolorze niebieskim. W Polsce można je kupić w Castoramie i hurtowniach elektrycznych. Czasami dostępny jest gotowy przedłużacz na bębnie o długości 25 m.



Dodatkowe informacje:

- na niektórych kempingach np. Włochy, Francja w skrzynkach stosowane są 6 lub 8 A bezpieczniki. Ograniczenie zużycia prądu przez użytkowników. Po podłączeniu czajnika elektryczne lub tostera "wywala" bezpiecznik. Dobrze więc posiadać czajnik o małej mocy np. 650 W

- na niektórych kempingach np. Francja opłata za prąd zróżnicowana jest od wielkości natężenia prądu tj. inna jest dla połączenia 6A, 8A, 10A

- w Szwajcarii stosowane są inne wtyczki niż Polsce - na trzy bolce. Na kempingach również trzeba się podłączyć przy użyciu takiej wtyczki. Należy się zaopatrzyć w przejściówkę dostosowaną do tego systemu. Taką przejściówkę można kupić w większości spożywczych marketów i na większych stacjach benzynowych. Kosztuje 6-10 CHF

- czasami w sezonie czasami brakuje miejsc do połączenia się w skrzynce. Warto więc posiadać przejściówkę tj.
  - krótki kabel (np. 0,5 m) z jednej strony typowa wtycza euro (damska) z drugiej standardowa wtyczka męską z uziemieniem. Można wtedy podłączyć się do innego użytkownika.
  - z jednej strony męska wtyczka euro z której wyprowadzone są dwa równoległe kable. Oba zakończone damskimi złączami euro. W jednego gniazda rozgałęziacza podłączamy kabel innego użytkownika, do drugiego podłączamy swój kabel.

- zazwyczaj wystarcza 20-30 metrowy kabel. Czasami np. w Chorwacji odległość do skrzynki jest większa. Dobrze więc posiadać dodatkowy 20 m przedłużacz. Połączenie tych dwóch kabli należy owinąć folia na wypadek deszczu, poraznnej rosy. Kabel np. 50 m jest ciężki i mniej poręczny do przewożenia lepiej więc skorzystać z rozwiązania z przedłużaczem ktory użyjemy tylko sporadycznie.

- sporadycznie możnia spotkać kempingi na których (Słowenia, Słowacja) na których do prądu można się podłączyć przy pomocy zwykłej wtyczki z dwoma bolcami. Na niektórych kempingach są do dyspozycji oba systemy. Warto więc posiadać przejściówkę za - z jednej strony wtyczka z dwoma bolcami z drugiej damska wtyczka euro.


Web page was started with Mobirise